Uf! Jedan od najčešćih uzroka svađe između inženjera i majstora na gradilištu kad dođe do betoniranja. Iako je ovaj problem naveden u postu koji se bavi najčešćim greškama pri betoniranju, pojava je toliko prisutna na gradilištu da je zaslužila poseban tretman. Pa evo o čemu se radi.
Inženjeri poznaju važnost vodocementnog faktora u recepturi za betonsku smesu, te da ukoliko ga poremete, rizikuju da ugrade beton lošijih karakteristika. Majstorima je naravno najvažnije da je beton ugradljiv (viskozan) pa često olako posežu za dolivanjem vode iz rezervoara miksera u sam bubanj sa svežom betonskom masom. Obično ih mikseristi i pumpadžije u tome podržavaju. Znak za razređivanje betona mikseristi šalje poslovođa ili radnik na crevu, i to mimikom – pokretom ruke imitirajući ispijanje tečnosti iz flaše. I sam autor ovog teksta se sa ovakvom situacijom borio, može se reći, pri svakom betoniranju.
Šta je rešenje? Dakle, ako je očekivano teško ugrađivanje betona iz nekog razloga, rukovodilac radova ima nekoliko načina da predupredi problem. Evo ih:
Uvek treba obezbediti ugrađivanje betona vibratorom. Neuporedivo lakše se beton rasprostire uz upotrebu vibratora. Na manjim gradilištima ih po pravilu nema.
Izbegavati dugo čekanje miksera na gradilištu. Vrlo često betonjerka puni jedan mikser za drugim i šalje ih na gradilište. Ukoliko se beton teže ugrađuje dolazi do gomilanja miksera koji čekaju jedan iza drugog. Iskusni rukovodilac radova predvideće ovakvu situaciju i javiće betonjerki u kojim vremenskim razmacima da puni miksere.
Polivanje podloge pre betoniranja obavezno je, naročito ukoliko je ista keramička – fert tavanica recimo, čime se sprečava da suva podloga upije vodu iz betona. Ali da autor ne greši dušu, ovo pravilo se na gradilištu obično poštuje.
Izbegavati betoniranje pri ekstremno visokim temperaturama. Ovde se misli na odlaganje betoniranja za kasne poslepodnevne ili večernje sate.
Uvrstiti plastifikator u recepturu. Autor ovih redova retko je sretao rukovodioca radova na gradilištu koji će se pri naručivanju betona konsultovati sa tehnologom u betonjerci oko kvaliteta betona. Kao da je pritisna čvrstoća jedini parametar koji određuje kakav beton će biti isporučen. Kada je jedan kolega naručivao beton, pa pored odgovarajuće marke pritisne čvrstoće naveo da želi i „slabo plastičnu konzistenciju“, u betonjerci su mislili da je pijan, sve dok se na telefon nije javio tehnolog. A nakon što je zatim na gradilištu insistirao na kontroli sleganja Abramsovim konusom, gledali su ga kao da je tok trenutka pao s Marsa, ili u najmanju ruku sišao s pameti.
Ovo poslednje zaista se desilo, ne izmišljam!